Choć ojczyzną pizzy są Włochy, jej popularność dawno przekroczyła granice Półwyspu Apenińskiego; mało tego, nawet w samej Italii to kultowe danie nie ma jednej wersji, a w różnych regionach przyrządza się je zupełnie inaczej! Z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy przedstawiamy Wam jej najpopularniejsze rodzaje.
Przez wielu uznawana za synonim „pizzy włoskiej”, oryginalna pizza napoletana przygotowywana jest według certyfikowanej receptury, ze ściśle określonych składników. Na pizzy w wariancie Margherita znajdują się pomidory odmiany San Marzano, ser mozzarella di bufala i świeże liście bazylii – produkty odzwierciedlające kolory włoskiej flagi. Wegański wariant Marinara zawiera natomiast sos pomidorowy, oregano, czosnek i oliwę. Wspólne dla obu wersji są cieniutkie ciasto, pulchne brzegi i wypiek w piecu opalanym drewnem, który nadaje potrawie dymnego aromatu.
Klasyczna pizza rzymska ma grubość 1-2 cm, a brzegi nie wyrastają ponad powierzchnię placka. W odróżnieniu od pizzy neapolitańskiej ciasto jest przypieczone na chrupko, a trzymany w ręku kawałek stabilnie utrzymuje kształt – nie ma potrzeby składania go ani podtrzymywania dłonią. Wśród najpopularniejszych dodatków występują tu szynka parmeńska, świeże liście bazylii i rukoli, a oprócz mozzarelli na pizzy rzymskiej często kładzie się płatki parmezanu.
Tradycyjnie pizzę tę wypiekano jako posiłek na wynos dla rolników, którzy spędzali cały dzień w pracy. Ich prowiant musiał więc być sycący i wygodny w przechowywaniu – z tego względu pizzę sycylijską piekło się i wciąż piecze w prostokątnych blachach, a po wyjęciu kroi na mniejsze porcje. Ciasto jest grube i puszyste, przypominające nieco focaccię. Składniki to kwestia gustu: placek można posmarować sosem pomidorowym lub skropić oliwą, a ulubione dodatki Sycylijczyków to m.in. cebula, oregano i fileciki anchois.
Amerykanie kochają pizzę w równym stopniu, jak Włosi, a imigranci z Italii zamieszkujący Nowy Jork od przełomu XIX i XX wieku przyczynili się do rozwoju własnego stylu jej przyrządzania. Na jej wyjątkowy smak wpływają ściśle określone składniki, w tym mąka o wysokiej zawartości białka i nowojorska woda z unikalną dla regionu zawartością składników mineralnych. Pizza nowojorska jest wypiekana w formie dużych okrągłych placków, ma chrupiące brzegi i miękkie, elastyczne ciasto; nowojorczycy najchętniej wybierają klasyczny wariant Margherita lub dodatek kiełbasy pepperoni.
Także i Polacy mają swój tradycyjny sposób przyrządzania pizzy, doskonalony od lat 90. i początków popularności włoskiej kuchni w naszym kraju. Tradycyjna pizza w stylu polskim ma dość grube, puszyste ciasto z chrupiącymi brzegami i obfitą porcję dodatków; lubimy zarówno klasyczne, proste propozycje, np. capricciosę czy pizzę hawajską, jak i bardziej rozbudowane kompozycje inspirowane kuchniami świata czy kreatywnością pizzermanów. Standardowym dodatkiem są także sosy – z reguły pomidorowy i czosnkowy – podawane w osobnych sosjerkach.
Zachęcamy do poszerzania kulinarnych horyzontów i próbowania różnorodnych wariantów pizzy: w Margericie czeka na Was szeroki wybór składników i kilka rodzajów ciasta! Co więcej, 9 lutego – w Międzynarodowym Dniu Pizzy – przygotowaliśmy dla Was upominek: przy zamówieniu dowolnej pizzy w rozmiarze 32 cm otrzymacie 20% rabatu.
Szukasz oryginalnego pomysłu na prezent? Podaruj najbliższym voucher do Margerity!
Najlepszy plan na letni wieczór? Dobre towarzystwo, klimatyczne miejsce i pyszne jedzenie, na dodatek w promocyjnej cenie!
W Bielsku-Białej i okolicach nie brakuje malowniczych tras dla miłośników rowerowych wycieczek, a pizzeria Margerita to idealne miejsce na przystanek w podróży!